Çocukluk Çağı Matürbasyonu Nedir?

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu Nedir?

Okul öncesi dönem çocuklarında çeşitli nedenlerle uyum ve davranış sorunları görülmektedir. Bu davranış ve uyum sorunlarından biri de içselleştirilmiş davranış bozukluklarından biri olan çocukluk çağı mastürbasyonudur.

Çocukluk çağı mastürbasyonu, çocukların cinsel keşif ve merak duyguları nedeniyle cinsel organlarını uyarma davranışıdır. Bu davranış, çocukların genellikle 2 ila 6 yaşları arasında vücutlarını ve cinsel organlarını keşfetmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Ergenlik dönemine kadar devam edebilir, ancak çoğu çocuk bu davranışı 6 yaşından sonra azaltır veya bırakır. Çocukluk dönemindeki bu davranışlar, çocukların cinsel gelişim süreçlerinden biri olarak kabul edilmelidir.

Çocukluk çağı mastürbasyonu, çocukların cinselliği anlamlandırma süreçlerinden biridir. Bu dönemde çocuklar bedenlerini, duygularını ve çevrelerini keşfetmektedirler. Cinsel organlara dokunulması, o bölgenin hassas olması ve hoş bir his uyandırması nedeniyle çocuklar tarafından tekrarlanabilmektedirler. Cinsel organların keşfi, çocuğun beden farkındalığı ve cinsel kimliği hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur.

Çocukluk çağı mastürbasyonu genellikle çocukların kendi başlarına gerçekleştirdiği bir eylemdir. Bu davranış, çocuğun cinsel dürtülerini deneyimlemesinde ve bedenine olan farkındalığını geliştirmesinde bir etkiye sahip olarak üzerinde çalışılması önemli bir alandır.

Çocuklar Neden Mastürbasyon Yaparlar?

Çocuklar taşınma, anne-baba ayrılığı, okula başlama gibi günlük yaşamda değişikliğe neden olabilecek süreçleri deneyimlediklerinde duygusal olarak sıkıntı yaşayabilirler. Bu durumlar çocuğun uyum sağlama becerilerini zorlayabilir ve bunun sonucunda çocuklarda kendilerini rahatlatma ihtiyacı doğurabilirler. Kendini rahatlatma yollarından biri olarak çocukta mastürbasyon davranışı görülebilir.

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu Ne Şekilde Görülür?

Mastürbasyon sırasında uyluk ve kalçaların kasılması, ritmik pelvik hareketler, bölgeye mekanik basınç uygulama, terleme, ses çıkarma, yüzde kızarma, düzensiz ve sık soluma şeklinde belirtiler gözlenir. Bu belirtiler erişkin cinsel eylemlerine benzemesi nedeni ile aileler tarafından çocuklarında erken cinsellik başladığına dair korku ve endişe hali yaratır. Ailelerin utanç ve suçluluk duyguları ile çocuklarına karşı öfke ve cezalandırma gibi eylemlere başvurmasına neden olabilir.

Çocukların Mastürbasyon Yaptığı Fark Edildiğinde Nasıl Davranılmalı?

Mastürbasyon toplumumuzda tabu olarak nitelendirilen bir davranış olarak görülmektedir. Dolayısıyla çocuklarda görüldüğünde ebeveynler kaygılanmaktadır. Ahlaki ve kültürel normlar nedeniyle aileler bu konuyu görmezden gelme ya da çocukları davranış sonrası cezalandırmaya, ayıplamaya yatkınlık göstermektedirler.

Ebeveynlerin ve bakıcıların, çocukluk çağı mastürbasyonunu anlayışla karşılamaları ve uygun bir şekilde tepki göstermeleri önemlidir. Çocuklar, ebeveynlerin olumsuz tepkileri veya utanç verici tutumlarından etkilenebilirler ve cinsellikle ilgili olumsuz duygular geliştirebilirler. Ebeveynlerin ve bakıcıların, çocuklara bunun bir süreç olduğunu ve bunun farkında olduklarını söylemeleri önemlidir. Çocuğun kendini rahatlatma isteğinin farklı alanlara yöneltilmesi (peluş oyuncaklar, farklı oyunlar vs.) de bir seçenektir.

Aynı zamanda çocuklar bu davranışı yuva, kreş ve okullarda da gerçekleştirebilmektedirler. Bu gibi durumlarda olduğunda öğretmenlerden de bilgi alınarak iş birliği içinde hareket edilmelidir. Ebeveynler, çocuklara cinsel davranışların özel alanlarda ve kendilerine ait zamanlarda yapılması gerektiğini öğretmelidirler. Ancak bu da bir geçiş süreci olarak görülmelidir. Tedavide amaç mastürbasyonun zaman içinde azaltılması ve bırakılmasıdır.

Eğer ebeveynler çocuklarında endişe verici bir durum olduğunu düşünüyorlarsa oyun terapistinden destek almak faydalı olacaktır. Destek almadan önce çocukta ne tür davranışlar görüldüğü, bunların ne sıklıkta ve hangi koşullar altında yapıldığı gözlemlenmelidir.

Tedavi genellikle çocuğun davranışlarının nedenlerini anlamak ve uygun yönlendirmelerle olumlu bir şekilde değiştirmek üzerine odaklanır. Çocuğun neden kendini rahatlatma gereksinimi duyduğunu tespit etmek ve bunun üzerine çalışmak elzemdir.

Çocuğunuzda bu problemi gördüğünüzde bir oyun terapistinden destek alabilirsiniz.

Kaynaklar

Kahraman, Ö. G. ve Dakak, S. (2022). Çocukluk Çağı Mastürbasyonuna Yönelik Davranışsal Müdahale Çalışması: Olgu Sunumu. Çocuk Dergisi, 22(2), 141-147.

SARI, S. A. ve ÇİÇEK, A. U. (2020). Çocukluk Çağı Mastürbasyonu Tanılı Olguların Sosyodemografik ve Klinik Özellikleri. Türkiye Çocuk Hastalıkları Dergisi, 14(6), 500-506.

ÖZAKAR, S. ve GÖZEN, D. (2012). Erken Çocukluk Döneminde Mastürbasyon Sorunu Olan Çocuğa Hemşirelik Yaklaşımı. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dergisi, 28(2), 113-122.

Yeşilay, T. ve Altun, S. A. (2009). Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sınıftaki Öğrencilerinin Mastürbasyon Davranışıyla Baş Etme Stratejileri. İlköğretim Online, 8(2), 593-604.