Terapiye İhtiyacımız Olduğunu Nasıl Anlarız?

Terapiye İhtiyacımız Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bu yazımızda terapiye ne zaman ve hangi koşullar altında ihtiyacımız olduğunu konuşacağız. Kişinin terapiye ihtiyacı olduğunu anlamak için en başta işlevselliğine bakmak gerekir. Yani kişi günlük hayatında her zaman kolaylıkla yapabildiği ev işi, kendine bakım, alışveriş, ailesi ile ilgilenme ve çalışma gibi işleri yapabiliyor mu? Eğer kişi bunları yapamıyorsa işlevselliğinin bozulduğu söylenebilir ve terapi desteği ile işlevselliğini yeniden kazanmak için çalışmalar yapılabilir.


• Kişi öfke, üzüntü, kaygı gibi yoğun duygular yaşıyor, bu duygularını kontrol etmekte zorlanıyor ve çevresindeki insanlara bu duyguları olumsuz olarak yansıtıyorsa psikolojik destek alması faydalı olacaktır. Bu duygular daha farklı problemlerin ya da yaşanmış olayların habercisidirler.
• Bazı bireyler geçmişte yaşadıklarından dolayı bazıları ise gelecekte yaşayacakları sebebiyle aşırı düşünürler ve bu düşünceler uykuya dalamama, sürekli baş ağrısı ve yorgunluk gibi problemlere sebep olur. Bu problemler baş gösterdiğinde terapiye başvurabilirsiniz. Geçmişte bir travma yaşamışsanız ve bu travmalar gündelik yaşamınıza yansıyorsa bir uzman psikologdan yardım alabilirsiniz. Geçmişte yaşanmış travmalar insan zihninde donarlar ve onların çözülüp tekrar işlenmesi/anlamlandırması gerekir. Travmalar için özellikle EMDR terapisi kullanılmaktadır. Travmalarınızla çalışmak için EMDR terapisti tercih edebilirsiniz.
• Romantik ilişkilerinizde ya da arkadaşlarınızla ilişkilerinizde sık sık benzer döngüleri yaşıyorsanız, anlaşılmadığınızı ya da haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız terapiye başlamak bu döngüleri anlamak ve çözümlemek için fayda sağlayacaktır.
• Ders çalışmakta ya da işiniz üzerinde çalışırken odaklanmakta güçlük çekiyor, başladığınız işleri yarım bırakıyor ve yapmanız gerekenleri sürekli erteliyorsanız ya da unutuyorsanız bir psikoterapist ile görüşmek sağlıklı olacaktır.
• Kendiniz ile ilgili farkındalığınızın artmasını kendinizi, duygularınızı ve yaşadığınız dünyayı daha iyi tanımayı ve anlamayı istiyorsanız terapi sürecine başlamak kendinizi keşif konusunda size faydalı olacaktır.
• Aşırı yemek yiyor ya da aşırı iştahsızlık yaşıyorsanız ve bu problemler herhangi bir biyolojik sağlık problemi ile açıklanamıyorsa terapi bu konuda size yardımcı olabilir.
• Kronik ağrılar çekiyor iseniz fakat bu ağrıların fiziksel nedenleri yok ise ağrıların psikolojik kökenli olduğu düşünülebilir ve ruh sağlığı hizmeti alabilirsiniz.
Bireysel terapi kişinin hayat kalitesini ve işlevselliğini arttırmayı hedefler. Bu amaç ile seanslar haftalık ya da on beş günde bir gibi periyodlarla gerçekleşir. Terapist farklı terapi yöntemlerinden danışana en uygun olanı seçer ve uygular. Her seansta terapi hedeflerini gerçekleştirmek için adımlar atılır. Danışanın şikayetleri ortadan kalktığında ve terapi hedeflerine ulaşıldığında süreç sonlanır. Kendi terapi sürecinize başlamak için Dide Psikoloji’den destek alabilirsiniz.